Haber

Çin Ordu Sözcüsü: Çin’in savunma harcamaları egemenliği ve güvenliği korumayı amaçlıyor

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kifey, savunma harcamalarının yalnızca ülkenin egemenliğinin ve güvenliğinin savunulması için yapıldığını vurguladı.

Devlet televizyonu CCTV’nin haberine göre Sözcü Tan, Pekin’de düzenlenen Çin Ulusal Halk Kongresi’ne Çin Halk Kurtuluş Ordusu ve Halk Silahlı Polis Gücü heyetinin sözcüsü olarak katıldı.

Tan, kongrenin açılış oturumunda TBMM’ye sunulan 2023 bütçe taslağında savunma harcamalarındaki artışa değindi.

Ekonomik büyümeye paralel olarak savunma harcamalarının ılımlı bir şekilde arttığını belirten Tan, bu harcamaların sadece egemenlik ve güvenliğin korunması amaçlı olduğunu ifade etti.

Başbakan Li Kiqiang dün Çin Parlamentosu’na sunduğu bütçe taslağında 2023 yılında savunma harcamalarının yüzde 7,2 artarak 1,5537 trilyon yuan (yaklaşık 224,79 milyar dolar) olacağını duyurdu.

Savunma bütçesinin yuan bazında artacağı öngörülse de, ulusal para biriminin dolar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle harcamaların dolar bazında azalması bekleniyor.

Çin, 2022’de savunma harcamalarını yüzde 7,1 artırarak 1,45 trilyon yuan’a çıkarmıştı. Savunma bütçesi o günün kuruyla yaklaşık 230 milyar dolar olarak hesaplanmıştı.

Bu yıl yuan bazında geçen yıla yakın bir artış planlansa da dolar bazında bütçede kayıp olacağı görülüyor.

Çin, “ABD’den sonra en çok savunma harcaması yapan ülke” konumunda.

Geçen yılın sonunda, ABD Kongresi 2023 mali yılı için 800 milyar dolarlık savunma harcamasını onayladı. Savunma bütçesi bir önceki yıla göre yüzde 4,3 arttı.

2022 yılında ABD, milli savunmaya 767 milyar dolar bütçe ayırdı. Savunma harcamaları kamu bütçesinin yaklaşık yüzde 12’sini oluşturuyordu.

Çin’in son yıllarda teknolojiye yaptığı yatırımlar ve askeri modernizasyon atağı ile savunma alanında kendi kendine yeterliliğini artırdığı görülmektedir.

haberkaratas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu