Haber

Libya’nın Türkiye’ye gönderdiği arama kurtarma ve sağlık personeli yurda döndü

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Libya Ulusal Birlik Hükümeti tarafından Türkiye’ye gönderilen arama kurtarma timi ve sağlık çalışanı Trablus’a döndü.

Havalimanında basına açıklama yapan Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz, Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından çok hassas bir davranış sergilediğini söyledi.

Libya hükümetinin depremin ertesi günü 4 farklı ekipten oluşan yaklaşık 100 kişiyi Türkiye’ye gönderdiğini hatırlatan Yılmaz, Türkiye’ye gidenler arasında sivil ve askeri arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra izci grupları ve itfaiye ekiplerinin de bulunduğunu söyledi. .

Büyükelçi Yılmaz, “Yaklaşık 2 haftadır başta Antakya olmak üzere depremden zarar gören bölgelerde görev yapan Libyalı arama kurtarma ekipleri bugün Trablus’a döndü. Çalışmalar sırasında can kurtarma ve yaralıların tedavisine katkılarını yakından takip ettik. bu işler.” söz konusu.

Türkiye’nin acısına ortak olan ve güçlü kardeşlik bağlarını gösteren desteklerinden dolayı Milli Birlik Hükümeti’ne ve hayırsever Libya halkına teşekkür ettiğini belirten Yılmaz, “Arama kurtarma ekiplerine çalışmalarında gösterdikleri başarılardan dolayı teşekkür belgelerini takdim ettik. görevleri ve dayanışmaları.” dedi.

Türkiye’den dönen Libya personeli, Trablus’taki Mitiga Havalimanı’nda, Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz, Libya Misyon Küme Komutanı (LGGK) Tümgeneral Osman Aytaç, Libya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed el-Haddad ve SporBakan Abdüsşefig el-Cüveyfi ve diğer yetkililerle bir araya geldi.

haber-korgan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu