Haber

Macron ve Netanyahu, İran’a karşı birlikte hareket etme kararı aldı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun İran’a karşı birlikte hareket etme kararı aldığı belirtildi.

Macron, resmi temaslarda bulunmak üzere dün Fransa’nın başkenti Paris’e gelen Netanyahu’yu Elysee Sarayı’nda kabul etti.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, dün akşam Macron ve Netanyahu birlikte yemek yediler ve başta İran ve Filistin olmak üzere birçok bölgesel konuyu görüştüler.

Macron, Filistin topraklarındaki mevcut duruma ilişkin endişelerini Netanyahu’ya ileterek, Filistinli ve İsrailli siviller arasında can kaybına yol açan şiddet sarmalını körükleyecek faaliyetlerden kaçınılması gerektiğini hatırlattı.

Fransa’nın Mescid-i Aksa’daki tarihi statükoya bağlılığını hatırlatan Macron, Netanyahu’ya “gelecekte bir Filistin devleti olasılığına” ve bölgede barış umutlarını baltalayan yasadışı yerleşim faaliyetlerine karşı olduğunu iletti.

“İran’ın Rusya’ya verdiği destek yaptırımları artırıyor”

Macron ve Netanyahu, İran’ın nükleer felaketini de ele aldı.

Fransa Cumhurbaşkanı, İran’ın nükleer programında şeffaf olması gerektiğine işaret etti ve aksi takdirde kaçınılmaz sonuçların olacağı konusunda uyardı.

Macron ve Netanyahu, İran’ın bölgedeki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerine ilişkin endişelerini güçlü bir şekilde dile getirdiler.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İran’ın Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığını gerekçelendirmesinin İran’ı yaptırımlara maruz bırakacağını hatırlattı.

Macron ve Netanyahu, İran’a karşı birlikte çalışma kararı alırken, ülkeleri arasındaki stratejik ortaklığı derinleştirmek ve ikili ilişkileri her alanda güçlendirmek istediklerini dile getirdiler.

Macron, Fransa’nın İsrail’in güvenliğine sarsılmaz bağlılığını yineledi.

İsrail-Fransa ilişkilerinin birçok yönüyle ele alındığı görüşmede Macron, Netanyahu’ya terörle mücadelede Fransa’nın takviye edilmesini iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu